Orkestra Kuruluşu
 
5 mayıs 2002 yılında Hıdrellez Şenliklerinde insanları eğlendirmek üzere sahneye çıkarılan Ahırkapı'lı 10 Roman müzisyenden oluşan bu günün "Eminönü Belediyesi Ahırkapı Büyük Roman Orkestrası",Türkiye Sony Müzik'ten gelen iş teklifiyle orkestra kurma ve albüm çıkarma kararı verdi. O günden sonra grup olarak hareket eden orkestra üyeleri Eminönü Belediyesi bünyesine katılarak kurumsal kimliğine yeni bir çehre kazandırdı.
Albümde geleneksel parçaların yanında orijinal bestelere ve en önemlisi "Romanca" okunmuş iki parçaya da yer verdi. Albümde ünlü Pulp Fiction (Ucuz Roman) filminin tema müziği olarak bilinen "Misirlou" ABRO tarafından bambaşka bir şekilde yeniden yorumlanarak klip çekildi. Yapılan büyük küçük herkesin ilgi ve beğenisini aldı. Şimdi ikinci albüm hazırlığını sürdüren orkestramız yine etnik ve kendine has tarzıyla dünyada hit olan parçaları harmanlayacak. 
ABRO Eminönü Belediyesi çatısı altına girdikten sonra müzik çalışmalarını düzenli hale getirdi. Eminönü Belediyesi'ne ait Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde hafta içi iki gün üçer saat kendilerine ayrılan odada grup olarak müzikal çalışmalar yapan orkestra prova, albüm kayıtları, beste çalışmaları yeni etnik müzik araştırmaları ve hit parçaları kendine has tarzıyla yorumluyor.